České středohoří má samozřejmě svou nejvyšší horu – Milešovku. Proto se jí taktéž říká „královna Českého středohoří“. Němci jí zase říkají „hromová hora“ (německy Donnersberg) a to zcela právem, protože tento název přesně vystihuje její zvláštnost. Na Milešovce se totiž za rok odehraje nejvíce bouřek z celé České republiky. Statistika roku 2015 jich uvádí 55.
Se svými 837 m n.m. je to opravdu nepřehlédnutelný „kopeček“. A protože je ve středohoří, protože je zde nejvyšší, protože má hromovou anomálii, proto tu je i měřící základna ČHMÚ s meteorologickou observatoří Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd. Milešovka je naprosto dokonalým bodem pro sledování počasí i okolí.
Jak jsme již napsali, časté bouřky na Milešovce mohou být dobrodružným zážitkem při výstupu na ni, ale počítejte s tím, že se během nich uzavírá kvůli bezpečnosti rozhledna. A tak nezbyde, než počkat, až se hromy a blesky přeženou. Milešovka opravdu mraky přitahuje, lidé z okolí podle „čepice“ na vrcholu už po staletí dost přesně předpovídají příchod deště.
Za výstup na Milešovku vás na vrcholu čeká odměna. V první řadě je to skvostný výhled – vidět je Říp, Lovoš, ale také Praha, Ještěd, Krkonoše, ba i Šumava. Jen kdyby se na Milešovce neměnilo co 20 minut počasí. Chce to prostě vychytat. Na ochozu rozhledny jsou podrobné tabulky s jednotlivými orientačními body. My jsme byli odměněni hned dvakrát. V době naší návštěvy totiž probíhala ještě akce, kde nás meteorologové seznamovali s mraky, tlakovými nížemi i výšemi, starými meteorologickými přístroji atp. Bylo to opravdu zajímavé a poučné.
Milešovka a vznik stavby na jejím vrcholu má také svou minulost, ale tato encyklopedická data tradičně uveřejňujeme v souhrnu. My vám doporučíme vždy jen námi prozkoumanou trasu a pokud se vám poštěstí jako nám, můžete se ocitnout uprostřed nemalého stáda ovcí. Bylo to krásné, zablbli jsme si, máme mnoho fotografií, ale v rámci GDPR budou i nadále naše foto bez lidí/ s minimem lidí. Málem jsme zapomněli uvést, že cestou uvidíte i mnoho umění :), tak se chystejte…a Milešovku dejte! Pořádají se i půlnoční výšlapy na tuto horu, i ty lze najít na Internetu – jde totiž o veřejné, hromadné akce, pouze si toho moc nevyfotíte cestou :).
Shrnující informace
- převýšení 387 m
- délka trasy cca. 7 km
- typ trasy okruh
- náklady parkovné, jinak 0 Kč
- otevřeno dle provozní doby vyhlídky/bufetu/restaurace, jinak non-stop
Doplňující informace:
- něco o královně Milešovce (oficiálně)
- něco o Milešovce(WiKi)
- námi doporučená trasa
by